*Zajímavosti*

6. května 2007 v 20:07 |  *Něco o morčatech-
Na této stránce najdete zajímavosti o morčatech, které jste mi zaslali v emailech. Pokud chcete také přispět, napište mi!

PŘI PRŮJMU JE DOBRÉ...
Jedna paní doktorka, která se specializuje na morčátka mi poradila, že v případě průjmu je dobré, když alespoň 2x denně nemocnému morčeti dáte tak 2 bobečky od jiného zdravého morčete. Tyto bobečky se mají rozdrtit na kašičku (nutno přidat malilinko vody) a tento lék podávat lžičkou nebo injekční stříkačkou. U mého morčátka to zázračně zabralo a přestože měla velmi silný průjem, druhý den už byla veselá a začala i jíst. Bobečky zdravého morčete se mají podávat dokud není morčátko zcela vyléčené. Kromě toho má jíst (což se na stránkách uvádí) pouze vodu, tvrdý chléb a seno.
Připravila Barbora Bohackova z Prahy

PÁNSKÁ DOMÁCNOST
Bohužel se stále ještě udržuje domněnka, že samečci morčat spolu neustále bojují a páchnou. Pokud jsou však drženi odpovídajícím způsobem, snášejí se i morčecí samečkové velmi dobře. Ve volné přírodě žijí morčata ve společných skupinkách, které tvoří jeden sameček, několik samiček a mláďata. Samečci spolu bojují jen v době říje. Pokud však není přítomna samička, k žádným sporům nedochází. V takovém případě nestojí nic v cestě mužskému přátelství. Dva mladí samečci se spolu snesou s výjimkou občasných hravých potyček vždycky dobře, a je jedno, jestli jsou z jednoho nebo dvou různých vrhů. Důležité je jen to, aby spolu žili ještě před dosažením pohlavní zralosti, tedy asi od šesti týdnů. Starší samečci už vykazují výhradné teritoriální chování a bojují jeden s druhým, přičemž vyvíjí i typický značkovací zápach. To platí především o těch samečcích, kteří už někdy kryli, dokonce i byli později vykastrováni. Pokud uzavřou přátelství mladá zvířata nesmí ani jeden z nich přijímat dámské návštěvy nebo být od druhého delší dobu vzdálen. V takovém případě by určitě k rvačce došlo. Mladého nedospělého samečka lze také připojit k staršímu. Hierarchie se záhy vyjasní, protože šéfem je vždy starší zvíře. Pokud se mladí samečci navzdory očekávání přece poperou, může starší a zkušenější samec převzít vedení a postarat se o pořádek. Když uvážíme, že dva samečci určitě nebudou mít mláďata a dvě starší samičky spolu nebojují méně než dva samečkové, není důvod, proč nezařídit "pánskou domácnost".
Připravila Little Mouse

MORČATA UMĚJÍ ŠPLHAT
Jestliže máte knihu, v níž stojí, že morčata neumějí šplhat a proto není nutné dělat žádné zvláštní opatření či není potřeba mimořádná opatrnost, tak to není pravda. Morčata dokáží zdolávat zdánlivě nepřekonatelné překážky. A jestliže má nějaké čilejší morče v povaze velkou neposednost, je opravdu třeba dávat na něj bedlivý pozor, ale také mu podle potřeby a pod přísným dohledem dopřát dostatek pohybu mimo jeho klec či terárium.
Připravila Little Mouse

JAK SI DOMA PŘIPRAVIT NÁHRADNÍ MLÉKO PRO MORČE ?
Komponenty:
  • netučný tvaroh 38 g
  • žloutek 4 kusy
  • smetana (30% tuku) 7 g
  • plnotučné mléko 48 g
  • stolní olej 1 g
  • minerály 2 g
Množství krmiva na den 5 - 20 g a počet dávek za den je 2 - 3.
Připravila Little Mouse

NORMÁLNÍ HODNOTY ZDRAVÉHO MORČETE
Frekvence dechu 90 - 150 / min
Teplota 37,4 - 39,5 C
Puls 180 - 280 / min
Připravila Little Mouse
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máš morče?

ano 72.8% (217)
Ne,ae chci 23.8% (71)
ne a nechci 3.4% (10)

Komentáře

1 aneta aneta | 30. září 2008 v 19:39 | Reagovat

hrozně si ho přeju ale budu ho mít za známky

2 Naty Naty | 6. listopadu 2009 v 16:43 | Reagovat

Já mám morčátko a je úplně úžasný! sice ho mám už skoro rok ale pořád mě přijde že je nový.........a pořád je roozkoošný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama